Merhaba. Bugün size uzun zamandır yaşadığım bir sorun olan saç dökülmesi ve saç kepeği sorunlarımdan ve bu sorunları aşarken neler yaşadığımdan bahsedeceğim. Öncelikle ben bir doktor değilim. Bu yazıda size yalnızca kendi yaşadıklarımı ve tedavide kullandıklarımı anlatacağım. Umarım bu tarz bir sorunu olan birilerine yardımcı olur.(Spoiler --- biraz açık yazıyorum, çok üstü kapalı anlatamadım sorry --- Spoiler)Öncelikle size biraz sorunumdan bahsedeyim. Saçlarımda son bir kaç yıldır anormal derecede dökülme ve büyük kabuklar halinde saç derisi dökülmesi sorunu vardı. Saç derimin dökülmesi kimi zaman son derece kaşıntılı olurdu ve bazen sulu yaralar oluşurdu. Bölgesel olabildiği gibi tüm kafa derimde soyulmalar olabiliyordu. Saç dökülmem ise cidden anormaldi. Bir defa saymayı denedim, 150den sonra saymayı bıraktım. Her duş sonrası büyük bir tutam saçım elimde kalıyordu.Bu arada kullanmadığım kepek şampuanı saç dökülmesi şampuanı kalmadı. Head&Shoulders, geç. Clear, geç. Bitkisel ısırgan otlu zımbırtılar, geç. Ketoral, geç. Pantene vs vs kepek serisi şampuanları, sakınnnnn bulaşmaaa.


Saç dökülmesi için kullandığım Bioxin Forte ise saç kepeğimi arttırdı, saçlarımın dökülmesini engellemedi ve üstelik onu kullandığım dönemde herkes bana saçlarının rengini mi koyulttun sorusunu soruyordu. Artık daha medikal bir şeylere ihtiyacım olduğunu düşünerek ketoral kepek şampuanını denedim, azalttı ama kesinlikle bitirmedi.Saçlarım iyice azalmaya başlayınca ve kafa derim yılan gibi her gün deri değiştirdikçe dayanamayıp cildiyeciye gitmeye karar verdim. Yaptırdığım kan testlerimde hiç bir şey eksik çıkmadı. Doktor muayenede bana cildimde Seboreik Dermatit olduğunu, saç dökülmesinin de bu aşırı kepeğe bağlı olabileceğini, öncelikle kepeği bastırmamız gerektiğini söyledi. Bunun için bir ilaç bir de şampuan önerdi.
Önerdiği ilaç Betnovate diye bir serumdu. 10 lira civarında bir fiyatı var. İçerisindeki sıvı saç diplerine tüpün ağzı gezdirilerek uygulanıyor. Alkollü bir ürün olduğu için çabuk kuruyor. Bu ürün içerisinde kortizon bulundurduğu için her kafaya estiğinde kullanılacak bir ürün değil. Devamlı kullanımı kesinlikle yapılmamalı. Deride incelme yapabiliyormuş.  Ancak baya etkisi olduğunu söyleyebilirim. 1 Haftada şampuanla birlikte kullanınca kepekte oldukça bir azalma oldu. 1 Hafta sonunda bıraktım ve o 1 hafta dışında sadece 1 defa kullanma zorunluluğu duydum.Önerdiği Şampuan ise Ducray Markasının Kelual DS isimli şampuanı. Esas şampuan 100 ml ve yanında bir devam şampuanıyla geliyor. O devam şampuanı da 75 ml. Bu ikili paketin fiyatı ise 60 lira civarında. Yani şampuan boyutuna göre biraz pahalı. Ben yaklaşık 4 aydır kullanıyorum ve saç kepeğim son derece azaldı. Tamamen bitmedi ama %95 azaldı. Ancak ne yazık ki bu şampuanlardan başka bir ürün kullandığımda hemen tekrar başlıyor. Hatta bazen saçlarım beslensin diye saçlarımı uzun bir süre yıkamamaya çalışıyorum. Bir kaç gün sonra kepek sorunu ufak ufak geri dönüyor. Bu şampuanların saçlarımı normalden daha erken yağlandırdığını hissediyorum. Kullanırken küçük bir miktar alıyorsunuz, saçı köpürtüp 5 dakika kadar bekletiyorsunuz. Esas şampuan çok az köpürdüğü için saçımı temizlemiyor mu hissi oluşabiliyor ama duştan sonra kurutunca temizlediğini görebilirsiniz.Saç dökülmeme gelecek olursak; benim saçlarım özellikle döküldüğü dönemde oldukça uzundu ve defalarca açılıp boyandığından uç kısımları çok sağlıksızdı. Ne kadar keratinli yağlar, kremler kullansam da düzelmedi. Saç derim sağlıksız uçlar sağlıksız ve saçlarım uzun olduğu için saç da ağır olduğundan haliyle dökülme çoktu. Şimdi saçlarımı kestirdim ve sağlıksız kısmın büyük çoğunluğundan kurtuldum. Kafa derim daha sağlıklı, saçım daha sağlıklı ve kısa yani daha hafif olduğundan dökülmeler eskisi kadar korkutucu değil. Hala en sağlam ve sağlıklı saça sahip değilim ancak dökülmeler özellikle kesimden sonra oldukça azaldı. Yine de her gün devam eden normal - normalin belki biraz üstü bir dökülme var. Bu sorunu da çözünce yeni bi postla sizi haberdar ederim.Evet, benim saç hikayem bu şekildeydi. Bu konu yakın çevremle bile konuşmaktan çekindiğim, bahsinin açılmasından hoşlanmadığım bir konuydu. "Üzerine ne dökülmüş ya???" diye omzuma vurarak siyah tişörtümün üzerindeki beyaz tozları temizlemeye çalışanlar, "Ay saçında bişey vaar!" diye saçımdan bir şeyler ayıklayanlar canıma tak etmişti. Bu sorunu yaşayan herkes ne demek istediğimi çok iyi anlıyordur. Bugün size yumuşak karnım olan bu konudan bahsetmeyi, aynı sorunu yaşayan birileri varsa onlara yol göstermeyi istedim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler!


*Saç Dökülmesi hakkında yeni medikal ürünler deniyorum. Süreç bittiğinde blogda yeni bir yazı şeklinde yayınlayacağım. Bloga abone olarak yazılarımı takip edebilirsiniz.
0 Yorumlar