Merhaba! Bugün makyaj fırçası yıkamaktan nefret eden biri olarak size yardım etmek amacıyla yazıyorum. Yıllar içinde fırçalarımı temizlemek için çok fazla şey denedim. Bebek şampuanları, bulaşık deterjanı - zeytinyağı karışımları, fırça temizleyici solüsyonlar.... Akla gelen her şeyi yaptım diyebilirim. Ama bu denediğim yöntemlerden hiç biri yeterince pratik ve ucuz değildi. Fırça temizleyici solüsyonlar oldukça pahalı. Şampuan ve deterjan - yağ karışımlarını arıtmak saatlerce lavabo başında beklemeyi gerektiriyor. Katı sabunla yıkamak nispeten bu ikisine göre daha kolay ancak yine de lavabo başında uğraşmak gerekiyor.


Benim uzun zamandır kullandığım yöntem ise alkolle temizlik. Evet alkolle. İçilenden bahsetmiyorum tabi ki, büyük ve merkezi eczanelerden alabileceğiniz (asla ama asla içmemeniz gereken) izopropil alkolden bahsediyorum. Ben Ankara Kızılay'daki eczanelerden temin ediyorum. Ecza depolarından da temin edilebilir diye düşünüyorum.


Alkolle temizlik oldukça kolay diyebilirim. Öncelikle alkolü bir kaba koyuyorsunuz. Kirli fırçayı içerisine daldırıp çıkardıktan sonra bütün kiri bir kağıt peçeteye siliyorsunuz ve fırça aynı dakika içerisinde tertemiz oluyor. Alkol kullandığınız için dezenfekte olduğuna da emin oluyorsunuz. Üstüne üstlük izopropil alkol uçucu olduğu için fırçalar dakikalar içerisinde kuruyor ve kullanıma hazır hale geliyor.


Başta bu yöntemi sürekli kullanmak fırçaları kurutur, yorar diye kullanmaktan biraz çekiniyordum ancak kıl fırçalarım defalarca yapmama rağmen hala sapasağlam duruyor. Bu yüzden çok boş olmadıkça katı sabun yöntemine dönmeyi pek düşünmüyorum.Umarım bu yöntemi siz de seversiniz!

Sevgiler!
1 Yorumlar

  1. ben misel su ile temizliyorum ama bu alkol işi de kafama yattı deneyeceğim..

    YanıtlaSil