Herkese günaydın! Haftanın ilk gününe günlük blog yazılarımı nasıl hazırladığımı anlatan bir post ile başlayacağım. Genellikle bu tarz postları okumak bana yazma ve çalışma enerjisi veriyor. Eğer siz de aynı şekilde hissediyorsanız okumaya devam edin :)


Takvim ve Notlar:

Düzenli yazan kişiler için konuşmam gerekirse; blogunuz için bir ajanda ve not defteri tutmanız iyi olacaktır. Ajandanızda yazılarınızı yayınlayacağınız günleri planlayıp yazılarınızın taslağını hazırlayabilirsiniz. Aklınıza gelen fikirleri ve notlarınızı ise not defterine kaydedin. Böylece hiç bir şeyi unutmazsınız. 


Yazılarınızı belirli bir düzene oturtmanız iyi olacaktır. Mesela her gün şu saatte veya haftanın şu günleri gibi. Örneğin benimki her sabah saat 9. Böyle bir programa oturtmak okuyucularınızın sizi daha rahat takip etmesini sağlayacaktır. Yalnız kısa süre düzenli yazarak iyi bir sonuç alamazsınız. Bu program size daha uzun vadede yarar sağlayacaktır.Blog Fotoğrafları

Bu kişinin zevkine göre değişen bir konudur ancak kendi zevkime göre tavsiye vermem gerekirse; blog fotoğraflarınızı elinizden geldiğince geniş ve ferah tutun. Görüntü kalitesi iyi olsun. Fotoğraflarınızı gün ışığında çekin. Akşam fotoğraf çekmek zorunda kalıyorsanız ışık kullanın. 


DSLR ve Point Shoot fotoğraf makinalarının Manuel ayarda Estantane (genelde SS) Diyafram(F) ve ISO ayarları vardır. Fotoğrafçılık konusunda çok iyi değilim ancak bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Yanlışım varsa düzeltin. Estantane, denklanşöre basışınızdan itibaren ne kadar sürede fotoğrafın çekileceğini ayarlıyor. En azından basit tanımı bu. Rakamı ne kadar küçük tutarsanız süreyi o kadar arttırırsınız ve fotoğrafı o kadar aydınlatırsınız. Diyafram ise odakladığınız obje ile arkada kalan planın arasındaki netlik farkını ayarlıyor diyebiliriz. Yani diyaframın rakamını büyüterek arka planı daha net, rakamı küçülterek arka planı daha flu alabilirsiniz.


 Diyaframın rakamını ve ISOyu büyük,  Estantanenin rakamını küçük tutarak fotoğrafı aydınlatabilirisiniz. ISO'yu fazla arttırırsanız makinanızın kalitesine göre resmin kumlu çıkma olasılığı yükselecektir. Estantanede ise genelde 125'e ayarlayın yoksa fotoğraf kaliteli olmaz deniyor. Bütün bu ayarları kameranızda büyük ihtimalle bir cetvel halinde bulunan pozmetre yardımıyla deneyerek bulabilirsiniz. ''-'' fotoğrafın karanlık olduğunu, ''+'' aydınlık olduğunu gösterir. Sizin amacınız 0 veya 0'a yakın bir değer kullanmak.


Depolama

Fotoğraflarınızı bilgisyarınıza aktardıktan sonra ister flash bellekte ister bilgisayarınızda dosyalayın. Bu hem fotoğrafı kolayca bulmanızı hem de yazı yazmanızı kolaylaştırır. Bu şekilde fotoğraf makinanızın SD kardı da fazla dolu olmaz ve her fotoğraf çekeceğinizde bir sürü resim silmek zorunda kalmazsınız.


Arka Plan

Tamamen kişisel ve isteğe bağlı bir konu da arka plan. Kendi tercihlerimden bahsetmek gerekirse arka plan olarak moda dergilerini kullanmayı seviyorum. Bunun dışında arkayı flu tutmak genelde fotoğraflarımın çoğunda olan bir şeydir. Hem harici ışık hem gün ışığı kullandığımdan penceredeki manzarayı da arka plan olarak kullanıyorum. Pencereden gelen ışığı harici ışıkla destekliyorum. Bu sayede ürün fazla kararmıyor. 

Bunun dışında flu bir şekilde perdeleri, duvarı, beyaz kağıtları ve kartonları kullanmışlığım vardır. Bu postun fotoğrafında olduğu gibi bir sürü şeyi aynı karede kullanmaktan da hoşlanıyorum. Hem fotoğraf kalabalığı olmuyor hem ilgi çekici duruyor.

Ürünleri çekerken Patafix gibi hamur yapıştırıcı kullanmanız iyi olacaktır. İtiraf ediyorum; kalem, oje, ruj, maskara gibi yuvarlanma ihtimali fazla olan bütün ürünleri Patafix yardımıyla fotoğraflıyorum.


Sosyal Medya

Sosyal medya her blogun  baş yardımcılarından biridir. Google+, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya araçları okuyucunun yazdığınız yeni yazıları görmesini sağlar. ( Okuyucularım, alınmayın :*) Genellikle takibi zordur, vakit alır fakat minimum da olsa kullanılması yararlı olur. Yazımı bitirmeden önce bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum; bu saydıklarımın hiç biri yapılması zorunlu olan şeyler değil. Bunlar yalnızca benim yaptıklarım ve fikirlerim. İlgilenenler ve merak edenler için bir kaç ip ucu vermek istedim. Gerisi tamamen blog yazarının keyfine ve isteğine kalmış. Eğer unuttuğum bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız yorum kısmına bırakırsanız çok sevinirim. 


Hepinize harika bir gün dilerim!3 Yorumlar

  1. http://coffeecatsmakeup.blogspot.com.tr/
    ben de çok çok taze bir bloggerim. bu yazın tam benlikmiş mutlaka dikkate alacağım ilk işim bir ajanda edinmek olacak. bloguma da beklerim sevgiler:)

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Canım, ilk kez yorum yazıyorum bloguna :) Patafix blog ürünlerini fotograflarken benim de genellikle kullandığım bi detay :) Aklın yolu bir ;)
    Sevgiler...

    YanıtlaSil