Ege Tunca: Rimmel London Space Dust - 006 Moon Walking

Rimmel London Space Dust - 006 Moon Walking

/
0 Comments

Good morning everyone!
Today I'm going to talk about a nail polish. Which is Rimmel Space Dust - 006 Moon Walking. I saw this nail polish for a couple times in my local Watsons a.k.a Superdrug but I haven't thought to buy it. On my last Watsons visit I decided to give it a go and here we are. The color is extremely matching with the name isn't it?

I love Rimmel nail polishes. They have nice brushes and texture. Like the other ones that I tried before, this nail polish has a nice, usable brush and nice texture. I want to use a sentence to describe the texture: this nail polish hasn't got shimmer,  it's made of shimmer. There is lots of big and fine ; purple and silver colored shimmer particules in it. It dries pretty fast and I like it.

The only thing that I don't like, when this nail polish on, every kind of fiber like cotton, wool and stuff like that are sticking on my nails because of the sandy, pebbly finish that the nail polish has.
Except this problem, loved it a lot. 

Hope you guys all have an awsome week!

Email: egetunca0@hotmail.com
Twitter: @egetunca0Herkese günaydın!
Bugün sizlere bir süredir görüp her seferinde es geçtiğim fakat geçen gün dayanamayıp aldığım bir ojeden bahsedeceğim. Kendisi Rimmel'ın Space Dust koleksiyonundan 006 Moon Walking rengi. Bu oje içerisinde küçüklü büyüklü eflatun ve gümüş rengi simler barındırıyor. Adıyla uyumu mükemmel. 

Rimmel ojeleri genel olarak severim. Yapıları, fırçaları genel olarak iyidir. Bu ojenin fırçası gayet güzel fakat sim parçaları yüzünden fırça niyetine bir sim topağı alabiliyorsunuz. Kıvamıyla ilgili olarak bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum. En azından ben yaşamadım. Üstelik oldukça hızlı kuruyor. Bunu da sevdim.

Bu ojeyi tanımlamak için şu ifadeyi kullanmak istiyorum: bu oje içerisinde sim barındırmıyor, simden oluşuyor.  Tek kat sürdüğünüzde bile bütün tırnağınız tamamıyla simle kaplı oluyor. Kuruduğunda ise simler tırnağınızda sanki kumlu bir tabaka varmış gibi duruyor. Bu ojenin tek sevmediğim yanı tırnaklarımı pamuğa, yüne vb lifli ürünlere değdirdiğim zaman lifleri tırnağımda kalıyor. Ve bir de ojeyi çıkarmak çok zor oluyor. Bu sorunlar dışında çok beğendiğim bir oje oldu. 

Bu ürünü Watsonslardan 4.50 Tl'ye alabilirsiniz.

Herkese şimdiden iyi haftalar!

Email: egetunca0@hotmail.com
Twitter: @egetunca0You may also like

Hiç yorum yok:

Like us on Facebook

Bumerang - Yazarkafe