Ege Tunca: Dupe Products #2

Dupe Products #2

/
0 Comments

Hey guys!

As I said on the previous post, I decided to show you guys the dupe products that I matched.
Today's dupes are going to be Icylicious from Essence (me and my ice cream collection) and  Luscious Lani from The Balm ( permanant)

Merhabalaarr :))

Bir önceki yazıda da söylediğim gibi size bulduğum muadil yani dupe ürünlerden bahsetmeye karar verdim. Bugünkü ürünlerimiz Essence'in Me and My Ice Cream koleksiyonunda çıkan Icylicious isimli far (sınırlı üretimdi) ve The Balm'dan Luscious Lani (permanant/ her zaman bulunabilecek, devamlı ürün) isimli far.
Essence one is a baked eyeshadow and it has pink, brown and pale yellow colors in it. The actual color is an nacreous, pinkish color. The balm one has a nacreous pinkish color. The balm has a pink undertone but Essence one has yellow undertone. Essence one has a chalky texture but the balm one is very soft and nice. Pigmentation is very good for each other . I think Essence one stays more than the The Balm one.Essence far fırınlanmış bir terracota ve içerisinde pembe, kahve rengi ve soluk bir sarı barındırıyor. Renklerin karışımı ise sedefli pembemsi bir krem rengi oluyor. The balm ise bir tık daha pembe diyebilirim. Ve tabi ki sedefli. The balm pembe alttonlu. Essence ise daha sarı alttonlu. Essence'in daha tebeşirimsi bir yapısı var. The balm ise her zamanki gibi yumuşak. Pigmentasyon açısından ikisini de beğendim. Fakat bence Essence The Balm'dan daha kalıcı.
UP (üst) : Essence

DOWN (Alt) : The BalmThank you guys reading! I'll see you tomorrow at 9 a.m :)
Love you!
Bye :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim :))
Yarın sabah 9 da görüşürüz!
Baybay :)


You may also like

Hiç yorum yok:

Like us on Facebook

Bumerang - Yazarkafe