Ege Tunca: Diadermine Highlighter Pen

Diadermine Highlighter Pen

/
0 Comments


Merhabalaaarr :) Günlük yazılarıma ayynen devam ediyorum :) Bu yazıda da size diadermine'in pen şeklindeki kapatıcı-aydınlatıcısından bahsedeceğim aynı zamanda da daha önceden yazısını yazdığım YSL touche éclat ile karşılaştırmalarını yapacağım :) 

Hello there everyone! I am going to talk about Diadermine's highlighter - concealer pen on this post. Also I'm gonna make some comparison between thes product and YSL touche éclat :)
Öncelikle ürünün kabı çok güzel görünüyor. Aynı touche éclat gibi altın rengi yapılmış. Ürünü alabilmek için touche éclattan farklı olarak üst taraftaki parçayı çevirmeniz gerekiyor.


The packaging looks so good. It has a goldie color and it looks similar with touche éclat. To take some product, you should turn the piece at the back of your pen.Kalemin içinde 4 ml ürün var. Ysl'de ise sadece 2,5 ml.

There is 4 ml product in it. Ysl has only 2,5 ml in it.
Bildiğim kadarıyla bu ürünün tek bir renk seçeneği var. Ysl ise bir sürü renk seçeneğine sahip. Ürün sarı alttonlu ve yapısı oldukça yumuşak. Kapatıcılığı tabiki de az ve daha çok aydınlatıcı olarak düşünülmüş.


As I know, the product has only one shade. Ysl has lots of shades. The product has a yellow undertone and it has a very soft texture. Of course coverage is not good. The product is more successful on highlighting then concealing. 

Fiyat olarak ise ysl 80den yukarıdayken diadermine 24 civarında. Ben indirimden 12 Tl'ye almıştım :)


Ysl is much more expensive than Diadermine. Ysl is more than 80 Turkish Liras but Diadermine is 24 Turkish liras. I bought mine on sale and I paid %50 off  :)Okuduğunuz için teşekkür ederiim :)

baybaay :*

Take care :) 
Love you :*  


You may also like

Hiç yorum yok:

Like us on Facebook

Bumerang - Yazarkafe